Tietoja Korsnäsin kunnasta

korsnas_karta

Yleistä Korsnäsin kunnasta

Yleistä Korsnäsin kunnasta
Korsnäsin kunta sijaitsee Länsi-Suomen läänissä eli Pohjanmaan maakunnassa, Pohjanlahden rannikolla. Kunnan halki kulkevat seututie 673 sekä Bergöhön, Petolahteen, Pirttikylään ja Ylimarkkuun johtavat maantiet.

Naapurikunnat ovat etelässä Närpiö ja pohjoisessa Maalahti. Lähin satama, rautatie ja lentokenttä sijaitsevat Vaasassa.

Korsnäsin kunta itsenäistyi virallisesti vuonna 1887 kun se erotettiin Närpiöstä. Käytännössä Korsnäsillä oli itsenäistä kunnallista toimintaa jo vuodesta 1868 alkaen.

Korsnäs mainitaan ensimmäisen kerran historiankirjoituksissa vuonna 1442.

Korsnäs tunnetaan yritystoiminnastaan,  ja villapaidastaan (Korsnäströjan) ja kauniista saaristostaan. Korsnäsin kunnassa on elinvoimaisia, vahvoja kyliä, joilla kaikilla on erityispiirteensä ja jotain erityistä tarjottavanaan vierailijoille.

Kunnassa toimii useita mielenkiintoisia museoita, joihin kannattaa tutustua lähemmin.

Väestö

Kunnan väestömäärä on noin 2220 henkilöä, joista useimmat ovat 15–64-vuotiaita ja asuvat kirkonkylässä, 25 % väestöstä on täyttänyt 65 vuotta. Korsnäsin kunta on nykyään kansainvälinen kunta.

Kunnan verot, talousarvio ja tilinpäätös

Kunnan tuloveroprosentti
Tuloveroprosentti 201421,00 %
Tuloveroprosentti 201320,00 %
Tuloveroprosentti 2007 - 201219,75 %
Tuloveroprosentti 2005 - 200619,50 %
Tuloveroprosentti 2001 - 200419,25 %
Tuloveroprosentti 200019,00 %
Tuloveroprosentti 199018,00 %
Tuloveroprosentti 198017,00 %
Kunnan kiinteistövero20142009 - 20132006 - 200820052004
Yleinen kiinteistövero0,80 %0,70 %0,70 %0,50 %0,50 %
Vakituiset asunnot0,50 %0,40 %0,45 %0,40 %0,35 %
Vapaa-ajanasunnot1,10 %1,00 %1,00 %1,00 %0,95 %
Yleishyödylliset yhteisöt0,00 %0,00 %0,00 %0,00 %0,00 %
Kunnan talous 2010- talousarvio 2013
TULOSLASKELMATalousarvio 2014Tilinpäätös 2013Talousarvio 2012Tilinpäätös 2011
Väestö 31.122220222022332250
Veroprosentti212019,7519,75
Käyttötulot (t)3693365436083471
Käyttömenot (t)16436163221581014889
Käyttönetto (t)-12743-12668-12201-11417
Verotulot (t)7304695965116591
Verotulot ( / as.)3290313529162929
Valtionosuudet (t)6256633660896060
Vuosikate (t)7916314071239
Vuosikate ( / as.)351284182551
Vuosikate %:na poistoista1008056194
Poistot (t)790791732638
Tulos (t)1-160-325601
Nettoinvestoinnit (t)2095156421131144
Lainat (t)364110851623863
Lainat ( / as.)1618489628383
Konsernilainat ( / as.)ej i budg.897861550

Päivitetty; 18.06.2018/SBB