Tietoja Korsnäsin kunnasta

korsnas_karta

Yleistä Korsnäsin kunnasta

Yleistä Korsnäsin kunnasta
Korsnäsin kunta sijaitsee Länsi-Suomen läänissä eli Pohjanmaan maakunnassa, Pohjanlahden rannikolla. Kunnan halki kulkevat seututie 673 sekä Bergöhön, Petolahteen, Pirttikylään ja Ylimarkkuun johtavat maantiet.

Naapurikunnat ovat etelässä Närpiö ja pohjoisessa Maalahti. Lähin satama, rautatie ja lentokenttä sijaitsevat Vaasassa.

Korsnäsin kunta itsenäistyi virallisesti vuonna 1887 kun se erotettiin Närpiöstä. Käytännössä Korsnäsillä oli itsenäistä kunnallista toimintaa jo vuodesta 1868 alkaen.

Korsnäs mainitaan ensimmäisen kerran historiankirjoituksissa vuonna 1442.

Korsnäs tunnetaan yritystoiminnastaan,  ja villapaidastaan (Korsnäströjan) ja kauniista saaristostaan. Korsnäsin kunnassa on elinvoimaisia, vahvoja kyliä, joilla kaikilla on erityispiirteensä ja jotain erityistä tarjottavanaan vierailijoille.

Kunnassa toimii useita mielenkiintoisia museoita, joihin kannattaa tutustua lähemmin.

Väestö

Kunnan väestömäärä on noin 2220 henkilöä, joista useimmat ovat 15–64-vuotiaita ja asuvat kirkonkylässä, 25 % väestöstä on täyttänyt 65 vuotta. Korsnäsin kunta on nykyään kansainvälinen kunta.

Kunnan verot, talousarvio ja tilinpäätös

Kunnan tuloveroprosentti
Tuloveroprosentti 2014 - 201821,00 %
Tuloveroprosentti 201320,00 %
Tuloveroprosentti 2010 - 201219,75 %
Tuloveroprosentti 2005 - 200619,50 %
Tuloveroprosentti 2001 - 200419,25 %
Tuloveroprosentti 200019,00 %
Tuloveroprosentti 199018,00 %
Tuloveroprosentti 198017,00 %
Kunnan kiinteistövero2017-20182016 - 20142013 - 20092008-20062005
Yleinen kiinteistövero0,93 %0,80 %0,70 %0,70 %0,50 %
Vakituiset asunnot0,50 %0,50 %0,40 %0,45 %0,40 %
Vapaa-ajanasunnot1,30 %1,30 %1,00 %1,00 %1,00 %
Yleishyödylliset yhteisöt0,00 %0,00 %0,00 %0,00 %0,00 %
Kunnan talous 2014- talousarvio 2018
TULOSLASKELMATalousarvio 2018Tilinpäätös 2017Talousarvio 2016Tilinpäätös 2015Tilinpäätös 2014
Väestö 31.1222202155217322002221
Veroprosentti2121212121
Käyttötulot (t)34683508369935873696
Käyttömenot (t)1624715916158641621216639
Käyttönetto (t)-12779-12408-12165-12625-12944
Verotulot (t)69307090704366317915
Verotulot ( / as.)31503290324130143564
Valtionosuudet (t)63626824712163456188
Vuosikate (t)476149219643351142
Vuosikate ( / as.)216692904152514
Vuosikate %:na poistoista5015620134137
Poistot (t)950960978937834
Tulos (t)-474531985-602308
Nettoinvestoinnit (t)19051511139712912095
Lainat (t)47701590181815461302
Lainat ( / as.)2168738837703586
Konsernilainat ( / as.)ej i budg.164317651296928

Päivitetty; 31.10.2018/SBB